› FIRMY
› OGŁOSZENIA
› AUKCJE
A1 _ MAZURY DUZY

kultura i sztuka

›› galerie (4)
›› instytucje (9)
›› kluby, puby (4)
›› muzea (1)
›› stowarzyszenia (0)
›› kina, teatry (3)
numer wpisu 1585, data dodania 2012.09.21, odsłon 13245, edytuj
Elbląg 82-300, ul. Kuśnierska 6
tel. 55 232 53 86

Opis

Centrum Sztuki Galeria EL mieści się w budynku dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny. Z dawnego, bogatego wyposażenia zachowało kilka epitafiów i płyt nagrobnych. Na przełomie 1961/1962 roku w zachowanej części kościoła utworzono galerię sztuki współczesnej z inicjatywy plastyka Gerarda Kwiatkowskiego. W 1965 zorganizowano tu I Biennale Form Przestrzennych, nad którym mecenat objął elbląski „Zamech”. Inicjatywa ta stała się impreza cykliczną, a pamiątką po tych wydarzeniach jest kilkadziesiąt rzeźb ulokowanych w różnych częściach miasta. Galeria zajmuje się promocją sztuki współczesnej, a także organizuje koncerty i warsztaty artystyczne. W tym roku instytucja obchodziła swoje pięćdziesięciolecie.

Na przestrzeni lat Galeria EL przyczyniła się do rozszerzenia granic pojęcia sztuki. Głównym osiągnięciem instytucji jest z pewnością popularyzacja sztuki nowoczesnej, a styl jej działalności zawsze był elastyczny i sprzyjał najnowszym tendencjom awangardowym.

Jednak Galeria EL to nie tylko sztuka. Ważnym elementem działalności instytucji jest również promocja muzyki. W 1962 roku w piwnicach budynku utworzono EL Klub Jazzu Tradycyjnego. Działająca prężnie instytucja organizowała koncerty polskich i europejskich gwiazd jazzu, odczyty, prelekcje i wystawy. Od roku 1993 w miejscu dawnego klubu działa Klub Środowisk Twórczych „Krypta”. Organizowane są w nim cykliczne koncerty muzyki jazzowej, blues-rockowej i funky - w wykonaniu zarówno artystów elbląskich, jak i z całego kraju, wieczory poetyckie, wystawy oraz spotkania towarzystw kulturalnych.

W dawnej zakrystii kościoła NMP mieści się dziś tzw. Galeria Laboratorium – miejsce przystosowane do prezentacji filmowych i multimedialnych, niewielkich wystaw malarstwa czy tez małych form muzycznych.

Centrum Sztuki prowadzi również warsztaty SoundLab – adresowane do wszystkich, którzy chcą tworzyć poprzez zabawę z dźwiękiem i poszukiwanie skojarzeń z obrazem. Tworzone są tu rzeźby w dźwięku, uczestnicy tworzą muzyczne opisy form wizualnych oraz poszukują form obrazowych do interpretacji dźwięku. Warsztaty prezentują metody i techniki pracy z dźwiękiem, formami audiowizualnymi i innymi formami przekazu artystycznego, jak np. video. Projekt skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów.

Na stronie Centrum Sztuki Galeria EL znajdziemy również zakładkę poświęconą artystom tworzącym lub pochodzącym z Elbląga, którzy związani są z Galerią. Zaprezentowano tu ich sylwetki i dorobek artystyczny, dzięki czemu elbląscy twórcy mogą zaprezentować się szerszej publiczności internautów.

Godziny otwarcia:

Wtorek - sobota 10 - 18
Niedziela 10 - 17
Poniedziałek NIECZYNNE
 
CENY BILETÓW:

4 zł - bilet ulgowy
8 zł - bilet normalny
16 zł - bilet rodzinny (wstęp dla min. 4 osób, w tym maksymalnie dla 2 osób dorosłych z dziećmi lub młodzieżą szkolną do lat 18)
Bilet grupowy (grupa pow. 10 osób) - 3 zł od osoby

Opiekunowie grup szkolnych (pow. 10 osób) są zwolnieni z opłat.

Istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika. Koszt usługi to 20 zł, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Galerią EL.

lokalizacja na mapie
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.