› FIRMY
› OGŁOSZENIA
› AUKCJE

kultura i sztuka

›› galerie (4)
›› instytucje (9)
›› kluby, puby (4)
›› muzea (1)
›› stowarzyszenia (0)
›› kina, teatry (3)
numer wpisu 1587, data dodania 2012.09.21, odsłon 13579, edytuj
Elbląg 82-300, ul. Stary Rynek 25
tel. 55 237 47 49

Elbląska Orkiestra Kameralna

Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w październiku 2007 roku.
Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych, dla których muzyka stała się wielką pasją, a praca w Orkiestrze jest kontynuacją ich twórczego rozwoju i artystycznych poszukiwań. Soliści i dyrygenci współpracujący z Orkiestrą są artystami uznanymi w Polsce i za granicą, to m.in. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Mysiński, Wiesław Kwaśny, Jan Stanienda, Marek Moś, Kai Bumann, a z młodszego pokolenia Agata Szymczewska, Michał Nesterowicz, Piotr Pławner, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Łukasz Długosz, Adam Klocek i Zbigniew Pilch.
Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, dla której 2011/2012 jest dopiero piątym sezonem artystycznym, obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku –od A. Corellego po kompozycje W. Lutosławskiego, W. Kilara i H. M. Góreckiego. Orkiestra w programie ma również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Koncertowali z nią m.in. Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Adam Sztaba, Grzegorz Turnau, grupa Raz Dwa Trzy, Dorota i Henryk Miśkiewicz oraz Motion Trio.
Orkiestra uczestniczyła w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze to widowisko „Adventuslucis”, realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (w 2009, 2010 i 2011 r.), koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, podczas którego wykonana została Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, oraz XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – koncert „Biała Lokomotywa” realizowany przez TVP 2 i TVP Kultura.
Zespół swoją działalnością nawiązuje również do bogatej twórczości muzycznej dawnego Elbląga, kontynuując tradycje miejskich muzyków z pierwszej połowy XX wieku. Interesującym wydarzeniem artystycznym było odnalezienie, opracowanie i wykonanie (w listopadzie 2011 r.) dzieła elbląskiego, XIX-wiecznego kompozytora Johanna Benjamina Großa, co spotkało się z dużym uznaniem melomanów.

Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010).
 

lokalizacja na mapie
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.