› FIRMY
› OGŁOSZENIA
› AUKCJE
A1 _ MAZURY DUZY

produkcja, handel, usługi

›› meble i akcesoria (0)
›› krawiectwo (0)
›› piekarnie (0)
›› produkcja opakowań (0)
›› przemysł skórzany (0)
›› handel detaliczny (0)
›› hurtownie (0)
›› usługi reklamowe (1)
›› video i foto (1)
›› tłumaczenia (0)
›› serwis AGD (0)
›› usługi tapicerskie (0)
›› pośrednictwo pracy (0)
›› kwiaciarnie (0)
›› zakłady pogrzebowe (0)
numer wpisu 2923, data dodania 2013.01.29, odsłon 21172, edytuj

przepisy BHP

System BHP w Polsce

   Sprawny system, umożliwiający zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy jest jednym z niezbędnych warunków wypełnienia ustawowych obowiązków państwa w stosunku do jego obywateli.

   Nieodłącznym elementem systemu ochrony pracy jest prawo pracy. Najważniejszym polskim aktem prawnym, regulującym m.in. kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy jest Kodeks Pracy.

   Instytucjami powołanymi do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy oraz zasad i przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy są przede wszystkim: Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna, działające na podstawie odrębnych przepisów. Państwowa Inspekcja Pracy powołana ustawą z dnia 6 marca 1981 r., posiada szerokie uprawnienia w zakresie nadzoru i kontroli, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Gwarancją niezawisłości tej inspekcji jest podporządkowanie jej bezpośrednio Radzie Ochrony Pracy, działającej przy Sejmie RP. W zakresie  działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduje się natomiast kontrola higieny pracy i warunków środowiska pracy. Oprócz wymienionych instytucji ważna rolę odgrywają organy technicznego nadzoru i kontroli, takie jak np. Urząd Dozoru Technicznego czy Wyższy Urząd Górniczy, których zakres kontroli ma znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa w zakładach pracy.

Zawsze aktualne informacje dotyczące ustawodawstwa na temat bezpieczeństwa i ochrony pracy jak również przepisy ogólne BHP znajdziecie państwo na stronach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.